Šumeru literatūra un mitoloģija: Atrahasis
Atrahasis, "pārsteidzoši gudrais", ir tāda paša nosaukuma mesopotāmiešu mīta par plūdiem varoņa vārds (atbilst Bībeles Noa un Korāna Nuh), kas aprakstīts asīrobabiloniešu literatūrā no vecobabiloniešu perioda līdz pat jaunbabiloniešu periodam. Šumeru valodā viņa vārds ir Ziusudra (kas Berosā kļūst par Ksisuthrosu), savukārt " Gilgameša eposā" viņš tiek saukts par Utanapištimu - attiecīgi tas, kuram "ir ilgs mūžs", un tas, kurš "ir atradis dzīvi".
Šumeru panteonam, kuru pieņēma un asimilēja semītiskie babilonieši, bija piramīdveida struktūra, kuras priekšgalā bija dievs An, debesis, kas dalīja varu ar saviem diviem dēliem Enlilu un Enki, un visiem bija skaidri noteiktas atbildības jomas. An kontrolēja debesis, Enlil - zemi, bet Enki - okeāna dzīles. Praksē - vai nu tāpēc, ka Enlils bija zemes dievs, vai tāpēc, ka viņa priesteri Nippurā bija īpaši ietekmīga sociāla grupa, - tieši Enlils bija tas, kurš šumeru valdniekiem piešķīra karalisko varu. Enki nebija nekāda sakara ar šumeru karaļvalsti, tāpēc viņa dēls Marduks bija izslēgts no lēmumu pieņemšanas procesa, par kuru atbildēja Enlils.
Babiloniešu priesteri šeit parādīja savu rūgtumu. Antagonisms bija Enlil un Enki bija labi zināms, tāpēc daži pētnieki uzskatīja, ka abi dievi varētu pārstāvēt divas dažādas reliģijas - htonisko un debesu, kas saplūda šumeru reliģiskajā sistēmā. Babilonieši savos rakstos uzsvēra abu dievu sāncensību, protams, dodot priekšroku Enki, parādot ne tik daudz Enlila nevērtīgo dabu, bet noteikti viņa gudrības trūkumu un slikto gribu pret cilvēku rasi.
Vairāk informācijas:
- https://www.encyclopedia.com/environment/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/atrahasis
- https://faculty.gvsu.edu/websterm/Atrahasi.htm
- Frymer-Kensky, Tikva. “The Atrahasis Epic and Its Significance for Our Understanding of Genesis 1-9.” The Biblical Archaeologist, vol. 40, no. 4, 1977, pp. 147–55. JSTOR, https://doi.org/10.2307/3209529
- http://skazanie.info/mif-ob-atrahasise
- Millard. A. R. The
Atrahasis Epic and Its Place in Babylonian Literature. University of London. 1966. https://web.archive.org/web/20201209161330id_/https://eprints.soas.ac.uk/29625/1/10752597.pdf
-
Dalley.
S. (tulk.) Myths
from Mesopotamia Creation, The Flood, Gilgamesh and Others. Oxford: Oxford
World’s Classics.
2008.